„Na těle nezáleží, záleží na objektivu“

-          určitě jste tuto větu již slyšeli, pokud jste se ptali, jaké tělo fotoaparátu si máte koupit. Tato věta víceméně platí – ovšem zjednodušeně a pouze pro analogové fotoaparáty – tam skutečně není mezi zadním členem objektivu a světlocitlivou vrstvou filmu v okamžiku expozice nic, než prázdný prostor, který je tedy stejný u fotoaparátu za 500,- i za 50.000,-. U digitálního fotoaparátu je to však jiné. Digitál má místo světlocitlivého filmu snímací čip, který je jeho pevnou součástí a na kvalitě čipu závisí technická kvalita snímku. Na rozdíl od analogu je zde totiž celá řada parametrů:

-          Velikost čipu (FF, APS-C, 4/3“ atd) Čím větší je rozměr čipu, tím lépe lze díky (relativně) nižší hloubce ostrosti oddělit pozadí od  foceného objektu. Větší čip také obvykle znamená větší pixely a díky tomu zvládá fotoaparát lépe vyšší ISO (má nižší šum)

-          Rozlišení (v MPx). Ne vždy je větší také lepší. Čím větší je rozlišení, tím logicky musí být jednotlivé světlocitlivé body menší (musí se jich na stejnou plochu čipu vejít víc), což vede k většímu „přetékání“ fotonů do vedlejších pixelů, menšímu množství fotonů, které se shromáždí na jednom obrazovém bodě atd.

-          Maximální použitelné ISO (ne maximální ISO, které lze nastavit, ale maximální ISO, při kterém šum ještě nedegraduje snímek

-          Počet snímků za sec. který je fotoaparát schopen vyfotit při sériovém snímání

 

TAKŽE U DIGITÁLNÍHO FOTOAPARÁTU NA TĚLE ZÁLEŽÍ. Fotoaparát je ale jen nástroj, výsledek záleží především na tom, jak tento nástroj umíme použít.

Home  Q&A