Mýty a skutečnost

K napsání tohoto příspěvku mne přivedla mamimka jedné z mých modelek, která ji omlouvala z focení s tím, že je nachlazená tak do ní láduje vitamín C aby byla brzy zdravá

mýtus číslo 1. Vitamín C pomáhá při nachlazení

- nepomáhá, polykáním tabletek s vitamínem C podpoříte pouze peněženku výrobce, nikoliv rychlejší uzdravení při nachlazení. Vitamín C nemá, pokud jej začnete brát ve chvíli, kdy začnete pociťovat příznaky nachlazení nebo virózy, na průběh nemoci žádný vliv

 

mýtus číslo 2. Ve špenátu je spousta železa, proto je tak zdravý

- není. Ve skutečnosti je ve špenátu stejné množství čeleza jako v jiných listových zeleninách, navic špenát obsahuje poměrně velké množství kyseliny šťavelové, která naopak vstřebávání železa ztěžuje. V jedné studii se kdysi totiž objevila chyba v desetinné čárce a spousta vědců to prostě bez ověření opsala. Skutečnost se zjistila cca 3 roky poté ale mezitím se mýtus o velkém obsahu železa ve špenátu dostal do všeobecného povědomí a chopila se ho i reklama a proto přetrvává.

 

mýtus číslo 3. když potřebujete něco rychle vysušit dejte to do rýže

- nefunguje to. Věc v rýži vyschne stejně rychle, nebo i pomaleji než když ji necháte ležet volně. Lze použít silikagel, ale ani v tomto případě to není tak jednoduché - silikagel musí být nejprve zbaven absorbované vlhkosti (například tím, že se vysuší v troubě)
 

mýtus číslo 4. Do mikrovlnné trouby nesmí v žádném případě přijít nic kovového

- to není tak docela pravda, ostatně pokud se podíváte, zjistíte, že CELÝ vnitřek mikrovlnné trouby je kovový. Klidně můžete nechat kovovou vidličku na talíři nebo lžičku v hrnku s ohřívaným nápojem, vůbec nic se nestane, naopak - zabráníte lokálnímu přehřátí kapaliny a následnému opaření když ohřívaná kapalina po vytažení z trouby začne náhle vřít, Jediné, co nesmí do mikrovlnné trouby přijít je tenká kovová fólie - např. alobal, talíř s kovovým zdobením apod. Kov totiž mikrovlny odráží a přitom v něm vznikají vířivé proudy, které jsou v případě lžičky zanedbatelné, ale tenoučká kovová folie se přepálí.