Hloubka ostrosti

Jak je to s hloubkou ostrosti v závislosti na velikosti snímače? Na toto téma se vede spousta polemik, někdy docela ostrých. Jak to tedy je?

(v následujícím textu budu používat výrazy FF pro fullrame  - tedy okénko velikosti kinofilmu a APS-C, tedy FX a DX pro Nikon)

Hloubka ostrosti, jako absolutní veličina na velikosti snímače nezávisí (ani nemůže, protože objektiv neví, zda vykresluje obraz na matnici hledáčku, na čip APS-C nebo na čip FF). V okamžiku, kdy světlo vykreslí skrz objektiv obraz je tedy hloubka ostrosti stejná ať jej vykreslí na APS-C nebo na FF. 

Hloubku ostrosti určuje pouze:

1.       Clona – čím větší bude clona (menší otvor clony) tím větší bude hloubka ostrosti a naopak.

2.       Ohnisková délka objektivu – čím delší ohnisko (tedy směrem k teleobjektivu) tím je menší hloubka ostrosti a naopak

3.       Vzdálenost foceného objektu od objektivu – čím blíže je to, co fotíme k objektivu, tím menší je hloubka ostrosti a naopak.

 

Tak jak je tedy možné, že na fotkách z FF nám připadá hloubka ostrosti menší, tedy pozadí více rozmazané než na stejné fotce z APS-C? V čem je tedy ten rozdíl?

Problém je v tom že porovnáváme dva záběry, které spolu porovnávat nejde. APS-C je středovou výsečí formátu FF. Máme-li tedy na fotce z FF postavu tak, aby vyplňovala celý rámeček snímku, tak pokud bychom položili vedle sebe FF a APS-C se stejným objektivem a pořídili ve stejný okamžik fotku, tak na APC-C budou té postavě chybět nohy i hlava – a v tuto chvíli bude hloubka ostrosti na obou snímcích stejná. Abychom pořídili stejný snímek, tedy aby se fotografovaná osoba vešla do rámečku, musíme s APS-C o kus poodstoupit, ale v té chvíli jsme změnili třetí z parametrů, který určuje hloubku ostrosti – vzdálenost foceného objektu od objektivu.

Z toho tedy lze dovodit, proč fotka celé postavy focená se stejnou clonou a stejným objektivem na FF má menší hloubku ostrosti než stejné místo v rámečku zabírající postava na snímku z APS-C.  K tomu abychom vyfotili stejný snímek na FF i na APS-C musíme totiž být při focení na FF blíže k focenému objektu, a tudíž bude hloubka ostrosti menší.

Někdy se také objevuje tvrzení, že stejný objektiv má na APS-C jinou ohniskovou délku než na FF.

Tak tomu samozřejmě není, ohnisková délka je dána návrhem a výrobním postupem a nemůže se změnit jen tím, že za objektiv umístíme FF snímač nebo APS-C.

Nicméně fotka na APS-C se jeví jako kdyby byla vyfocena objektivem s delší ohniskovou vzdáleností, protože APS-C je středovým výřezem z FF. Tato výseč je menší než fullframe o tzv. crop faktor a pokud tímto crop faktorem násobíme ohniskovou délku objektivu, dostaneme hodnotu ohniskové délky, jakou by musel mít objektiv aby vykreslil ze stejného místa stejný  snímek na FF. Tedy nasadíme-li objektiv o ohniskové délce 300mm na fotoaparát s čipem APS-C dostaneme stejný snímek jako kdybychom na FF nasadili 460mm (300xcrop faktor (1,5 pro Nikon, 1,6 pro Canon))

Home  Q&A